Preskočiť na obsah

Významné osobnosti

Andrej Kučera (1889 – 1974) – kanadský slovák, organizátor krajanského hnutia v severnej Amerike, predseda Slovenskej ligy v Kanade.

Ján Ozábal (1914 – 1981) – dramatik, pôsobil ako učiteľ, pracovník Povereníctva školstva a osvety, riaditeľ Štátneho bábkové divadla. Autor bábkových hier, odborných článkov o bábkarstve a príručky pre ochotníkov.

Viktor Ozábal (1913 – 1945) – inžinier zememerač, dôstojník ženista, povstalecký kapitán

Ľudmila Pajdušáková  (1916-1979) – významná slovenská astronómka. Ako pedagóg pôsobila na viacerých miestach. V rokoch 1944 – 1953 pracovala v štátnom observatóriu na Skalnatom plese a do roku 1953 v Astronomickom ústave Slovenskej akadémie vied, kde bola v roku 1953 – 1979 i riaditeľkou. Ako vedecká pracovníčka sa preslávila objavom piatich komét.

Štefánia Poláková  (1928 – 2004) divadelná historička, venovala sa štúdiu a dokumentácii divadelníctva na Slovensku a tiež dokumentácii profesionálneho života významných hereckých osobností. Pochovaná je na radošovskom cintoríne.

Wiliam Mikuš  ( 1923 – 2008) diplomat, hospodársky a politický radca na zastupiteľských úradoch USA, významná osobnosť  Záhoria v zahraničí. Zomrel  v Atlante, ale pochovaný je v Radošovciach v rodičovskom hrobe, tak ako si to za života želal.

 V Radošovciach pôsobili kňazi :

– Tichomír Milkin, vlastným menom Ján Donoval – básnik a literárny kritik

– Ján Černoch ostrihomský arcibiskup – prímas kardinál

– František Víťazoslav Sasinek – slovenský romantický historik a tajomník Matice Slovenskej, v Radošovciach je pochovaná jeho matka Anna Sasinková

– Ignác Medňanský a Rudolf Hiray  – členovia Slovenského učeného tovarišstva, Medňanský          pochovaný v Radošovciach

– Štefan Rovenský – katolícky kňaz, pápežský komorník, dekan, slovenský národovec, pochovaný je  v Radošovciach

– Engelbert  Pinkalský – notár, amatérsky fotograf