Preskočiť na obsah

Bežecký klub

História Radošovského behu k vinohradom sa píše od roku 2008. Nápad sa však zrodil v hlavách niekoľkých miestnych nadšencov už rok pred tým. Myšlienka sa stala skutočnosťou až 30.8. 2008, kedy sa postavilo na štart 73 pretekárov, z toho bolo 14 domácich bežcov. Za veľkého povzbudzovania nadšených divákov do cieľa ako prvý dobehol Ján Moravec a spomedzi žien to bola Erika Farkašová. V prvom ročníku sa bežal len hlavný závod na 10 km. V ďalších ročníkoch  pribudli detské a mládežnícke kategórie v uliciach obce. Od roku 2013 sa skrátila ženská a veteránska  trať na 5 km. Rekord trate drží Jordan Petrov z Bulharska z roku 2013 s časom 32:44.
O úspešnosti behu svedčí okrem iného aj to, že počet bežcov sa z roka na rok zvyšuje – v roku 2013 sa behu zúčastnilo rekordných 255 bežcov, vrátane detí.

Štart behu je na námestí a po asfaltovej ceste vedie do obce Koválovec. Tu sa ženy a veteráni otočia a vracajú sa späť do Radošoviec. Ostatní bežci pokračujú asfaltovou cestou do Radošovských vinohradov. Bežci si tu vychutnajú atmosféru vinohradov s ich búdami a prírodu pod Bielymi Karpatmi. Odvážnejší môžu ochutnať aj dobré vínečko, ktoré im domáci radi nalejú. Pri kaplnke sv. Urbana sa pretekári točia a vracajú sa rovnakou cestou do Radošoviec. Trať je mierne zvlnená a povrch je asfalt. Dobrá nálada, ktorá panuje po zdolaní preteku, je obohatená tombolou, gulášom a domácim vínom.

Eduard Baumgartner